Spijkernisse, Netherlands
Terug

Pas op voor Sextortion: “Schaam je niet, dat moet de maker doen!”

DSC02750-scaled.jpg

Sextortion is niet zomaar een dingetje, maar een alles vernietigend onderdeel van de steeds verder oprukkende cybercriminaliteit. Een naaktfoto of filmpje van jezelf naar een ‘vriendje’ sturen kan je leven totaal op z’n kop zetten. Inmiddels zijn er zelfs gevallen van zelfdodi...

joop |  | Aangepast op

Sextortion is niet zomaar een dingetje, maar een alles vernietigend onderdeel van de steeds verder oprukkende cybercriminaliteit. Een naaktfoto of filmpje van jezelf naar een ‘vriendje’ sturen kan je leven totaal op z’n kop zetten. Inmiddels zijn er zelfs gevallen van zelfdoding bekend van slachtoffers die geen uitweg meer zagen.

Door: Joop van der Hor

Onlangs bezocht de politie van district Zuid-West Hoogvliet met een mobiele escaperoom om jongeren bewust te maken van de gevaren van cybercrime waaronder sextortion. Politievoorlichtster Patricia Wessels was erbij om hier uitleg over te geven. ‘Jongeren zijn vaak online maar zijn zich amper bewust van de gevaren die dat met zich meebrengt. Je kan worden gehackt, je bankrekening geplunderd of afgeperst worden omdat je pikante foto’s hebt geposted. Dat laatste noemt men ook wel sextortion. Wij bezoeken komende tijd verschillende wijken in Rotterdam en Spijkenisse met onze mobiele escaperoom om zo jongeren bewuster maken van de risico’s die ze online lopen. We geven hen letterlijk spelenderwijs voorlichting om slachtofferschap op het gebied van cybercrime en sextortion te voorkomen.’

In de cyberescapebus krijgen jongeren in de leeftijd vanaf dertien jaar 20 minuten de tijd om 4 opdrachten te doen. Als ze alle opdrachten succesvol afronden en de juiste codes invoeren, voorkomen ze dat fictieve pikante foto’s door cybercriminelen online gezet kunnen worden. Jeugdagent Robin Bleijenberg en zijn collega Didi wisten een groepje studenten te strikken om het spel ‘Bl@ckmail’ te spelen. Drie meiden en een jongen van 19, 20 en 21 jaar stappen giechelend de bus in. Bleijenberg geeft hen uitleg en sluit de deur achter het groepje. ‘Elke foute code geeft een minuut speeltijdaftrek. Daarmee wordt de druk opgevoerd en wordt het spel extra spannend. Zo gaat het in het echt ook. Afpersers geven hun slachtoffer slechts kort de tijd om geld of bitcoins aan het over te maken onder de druk van het online plaatsen van naaktfoto’s of het wissen van alle bestanden op laptop of telefoon. Het spel is super leuk, maar in het echt is dat compleet anders. De kracht van het spel zit in het gesprek na afloop. Dan hebben we het met elkaar over de gevaren van cybercrime en sextortion. Over de bedreigingen en afpersing die hier uit voort kunnen komen, over de schaamte en wat je kunt doen als je toch slachtoffer bent geworden.‘ Zijn collega Didi vult aan: ‘Elke dag wordt de politie overstelpt met meldingen van jongeren, maar ook volwassenen die in paniek bellen omdat ze slachtoffer zijn geworden van cybercriminaliteit. De gevolgen daarvan zijn enorm. Men schaamt zich maar dat moeten zij niet doen, maar degene die misbruikt maakt van de argeloosheid en het vertrouwen wat mensen hebben in de persoon die hen op uiterst sluwe wijze in die positie weet te brengen.’
Bleijenberg roept ook ouders op om met hun kinderen te blijven praten over de gevaren van cybercrime en het maken en delen van foto’s en beelden. ‘Begin vooral als ouder niet te schelden of boos te reageren, maar probeer begrip op te brengen voor de situatie waarin het kind terecht is gekomen.’

Slachtoffer geworden?
Ben je slachtoffer van online seksueel misbruik? Je staat er niet alleen voor. Je kunt praktische, juridische en emotionele hulp krijgen via: https://www.politie.nl/informatie/online-seksueel-misbruik.html.
Meer informatie over de escaperoom: https://www.politie.nl/onderwerpen/escaperoom-cybercrime-en-sextortion.html

DSC02778-1024x683.jpg
DSC02778-scaled.jpg

Lees ook

Verkeerscontrole

Meerdere bekeuringen bij verkeerscontrole in Spijkenisse

Spijkenisse - Vrijdagmiddag heeft de politie een verkeerscontrole gehouden. Verschillende motorrijders selecteerden voertuigen, die werden meegenomen naar de controleplaats aan de Plaatweg in Spijkenisse. Bestuurders werden onderworpen aan een alcoholtest en ook de technische staat van de voertuigen werd bekeken.

Stock_politie.JPG

OM eist gevangenisstraf en TBS tegen verdachte die jonge meisjes online afperste en vernederde

Spijkenisse - Het Openbaar Ministerie eist vandaag 9 jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging tegen een 22-jarige man uit Spijkenisse.

20260408-JVB_6834.jpeg

Fietser gewond na botsing met auto op kruispunt in Spijkenisse

Spijkenisse - Aan de Akkersvoorde in Spijkenisse is een oudere persoon op een elektrische fiets gewond geraakt bij een verkeersongeval. De fietser werd op een gelijkwaardig kruispunt aangereden door een auto.

20260407-JVB_6747.png

Auto botst op lantaarnpaal na aanrijding met fietser

Spijkenisse – Op de rotonde van de Hekelingseweg in de richting van de Planetenlaan heeft een ongeval plaatsgevonden tussen een auto en een fietser.

20260407-JVB_6573.png

Politie vordert rijbewijs in na ongeval aan Annie Romein-Verschoorlaan

Spijkenisse- Dinsdagmiddag heeft er een eenzijdig ongeval plaatsgevonden aan de Annie Romein-Verschoorlaan in Spijkenisse.

Zwaan_Spijkenisse-Verplaatsen (1).jpg

Zwanennest bij skatepark verplaatst en later toch teruggezet

Spijkenisse - Bij een skatepark in Spijkenisse hebben twee zwanen een nest met inmiddels behoorlijk wat eieren. Vrijdagmiddag is het nest verplaatst na meldingen van overlast en verstoring door jeugdigen.